miniaturki

Dom przysz艂o艣ci

Zdj臋cie
Opis:
Dom przysz艂o艣ci, Warszawa - Choszcz贸wka

Artyku艂 z www.muratordom.pl.

Powsta艂 pierwszy DOM PRZYSZ艁O艢CI MURATORA zrealizowany na podstawie projektu, nagrodzonego w Konkursie DOM DOST臉PNY 2000. Prywatny inwestor zdecydowa艂 si臋 zrealizowa膰 pod Warszaw膮 DOM PRZYSZ艁O艢CI MURATORA, a laureaci konkursu przygotowali projekt architektoniczno-budowlany dostosowany do konkretnych warunk贸w lokalizacyjnych i preferencji inwestora.

Wydawnictwo MURATOR i Fundacja DOM DOST臉PNY od blisko dziesi臋ciu lat promuj膮 nie tylko budownictwo dost臋pne, lecz tak偶e nowoczesno艣膰: energooszcz臋dno艣膰, rozwi膮zania ekologiczne i najnowsze technologie. Rozstrzygni臋ty dwa lata temu konkurs na projekt koncepcyjny DOMU PRZYSZ艁O艢CI przyni贸s艂 odpowiedzi na pytania o kierunki zmian i rozwoju w budownictwie jednorodzinnym. Nagrodzone projekty charakteryzowa艂 umiar w stosowaniu nowinek technologicznych i umiej臋tne wykorzystanie wiecznie aktualnej tradycji i kultury budowania domu.

Jak wygl膮da dom?
Dom jest parterowy, niepodpiwniczony przykryty p艂askim dachem. W jego centrum znajduje si臋 cylindryczny trzon sanitarno-instalacyjny z antresol膮 techniczn膮. Projekt we wsp贸艂czesnej formie, odwo艂uje si臋 do znanych od stuleci formu艂 i metod budowy dom贸w. Jego architektura jest nowoczesna, z艂o偶ona z prostych, jednorodnych bry艂 o znakomitych proporcjach. Budynek sk艂ada si臋 z dw贸ch cz臋艣ci powi膮zanych 艂膮cznikiem, w kt贸rym znajduje si臋 ogr贸d zimowy, a od wjazdu wiata gara偶owa. Cz臋艣膰 g艂贸wna - mieszkalna jest zbudowana na rzucie kwadratu. Znajduj膮 si臋 tam trzy sypialnie z garderobami, gabinet, pok贸j dzienny, jadalnia, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze i hall wej艣ciowy, a tak偶e 艂azienki i pomieszczenie instalacyjne, usytuowane na antresoli w centralnym trzonie. Wok贸艂 trzonu znajduje si臋 wewn臋trzny kolisty korytarz z garderobami zapewniaj膮cy niezale偶ny dost臋p do wszystkich pomieszcze艅.

Druga cz臋艣膰 sportowo-rekreacyjno-go艣cinna zawiera pomieszczenie fitness, 艂azienk臋, saun臋, pok贸j go艣cinny u偶ywany tak偶e jako kino domowe. Struktura domu jest czytelna. Plan jest elastyczny, pomieszczenia mo偶na 艂atwo rearan偶owa膰 i przystosowywa膰 do zmieniaj膮cych si臋 potrzeb rodziny (przegrody, instalacje). Zminimalizowano powierzchnie przeznaczone na komunikacj臋. Przewidziano bogaty program garder贸b i pomieszcze艅 gospodarczych.
Technologia i konstrukcja
Dom zbudowany jest w konstrukcji szkieletowej, mieszanej: stalowo-偶elbetonowej. Posadowiony jest p艂ytko na p艂ycie 偶elbetowej. Stalowe s艂upy no艣ne umieszczone na obwodzie budynku s膮 ukryte w 艣cianach zewn臋trznych oraz na obwodzie wewn臋trznego trzonu komunikacyjno-艂azienkowego. Taka struktura budynku umo偶liwia swobodn膮 aran偶acj臋 wn臋trza i dowolne (w zale偶no艣ci od potrzeb) 艂膮czenie lub dzielenie poszczeg贸lnych pomieszcze艅. Konstrukcj臋 stropodachu tworz膮 belki stalowe oparte na obwodzie budynku i na pier艣cieniowym, 偶elbetowym wie艅cu wewn臋trznym. Na p贸艂kach belek, utworzonych z k膮townik贸w u艂o偶ono prefabrykaty z barwionego, zbrojonego betonu architektonicznego, stanowi膮ce nie wyka艅czan膮 dodatkowo powierzchni臋 sufit贸w. Przykryty jest warstw膮 betonu lekkiego usztywniaj膮cego tarcz臋 stropu, warstw膮 izolacji termicznej i wodnej oraz warstw膮 ziemi (10 cm), w kt贸rej posadzono nisk膮 ro艣linno艣膰. Okapy zewn臋trzne (po obwodzie budynku) wykonane s膮 z element贸w stalowych i wype艂nione matowymi p艂ytami szklanymi (hartowanymi). Szklane tafle w samono艣nych drewnianych ramach uzupe艂nione z zewn膮trz drewnianymi 偶aluzjami-okiennicami w stalowych ramach tworz膮 zewn臋trzne 艣ciany budynku. Dom jest transparentny: przestrze艅 wewn臋trzna i zewn臋trzna przenikaj膮 si臋. 艢ciany dzia艂owe mi臋dzy pokojami s膮 lekkie, mo偶liwe do szybkiego demonta偶u. Zastosowano prawie wy艂膮cznie naturalne materia艂y budowlane i wyko艅czeniowe g艂贸wnie stal, drewno, szk艂o, kamie艅, wykorzystuj膮c ich naturalne walory fizyczne i estetyczne. Do minimum sprowadzono u偶ycie chemicznych 艣rodk贸w konserwuj膮cych.
Dom, a 艣rodowisko
Budynek zaprojektowano tak, aby jego klimat kszta艂towa膰 w spos贸b mo偶liwie naturalny. Wykorzystanie fizycznych w艂a艣ciwo艣ci materia艂贸w, odpowiednich dla po艂o偶enia domu i nas艂onecznienia, kontrolowany dop艂yw ciep艂a i ch艂odu oraz ich akumulacja, 艣wiadome wykorzystanie naturalnych ruch贸w powietrza, ochrona przed ch艂odzeniem wiatrem zast膮pi艂y skomplikowane systemy instalacyjne. Automatyka sprowadzona jest do niezb臋dnego minimum i ma za zadanie przede wszystkim wspom贸c rozwi膮zania tradycyjne. Prawie wszystkie pomieszczenia o艣wietlone s膮 艣wiat艂em naturalnym, wszystkie naturalnie wentylowane przy dodatkowo zastosowanej rekuperacji. Do ogrzania budynku i przygotowania ciep艂ej wody u偶ytkowej wykorzystano energi臋 geotermaln膮. Pomp臋 ciep艂a umieszczono na antresoli. Dom korzystaj膮c z zasob贸w 艣rodowiska jest dla 艣rodowiska przyjazny. Jest energooszcz臋dny, pozyskuje naturaln膮 energi臋. Przewidziano racjonalne gospodarowanie wod膮 opadow膮, a tak偶e mo偶liwo艣膰 gromadzenia i segregowanych odpad贸w. Wysoki czynnik powierzchni biologicznie czynnej na dzia艂ce uzyskano przez zastosowanie zielonego pokrycia dachu i zminimalizowanie utwardzonych powierzchni wok贸艂 domu. Ogr贸d przenika do domu, a dom do ogrodu. Modularna konstrukcja stalowa i wielkie przeszklenia u艂atwiaj膮 swobodne kszta艂towanie przestrzeni wewn臋trznej i pozwalaj膮 akcentowa膰 lub zaciera膰 granic臋 pomi臋dzy wn臋trzem i zewn臋trzem domu. Naturalne przed艂u偶enie domu stanowi膮 w cz臋艣ci dziennej cz臋艣ciowo zadaszony taras, a w cz臋艣ci prywatnej niewielkie tarasy z drewnian膮 posadzk膮 przylegaj膮ce do ka偶dego z pokoi i wydzielone przez otwarte panele 偶aluzji. Dom otacza nowatorsko zaprojektowany, pi臋knie zagospodarowany ogr贸d, kt贸ry stanowi kontynuacj臋 i uzupe艂nienie wn臋trza. Poprzez nawi膮zanie do funkcji domu, jego wyj艣膰 i osi widokowych uzyskano jedno艣膰 kompozycyjn膮 ca艂o艣ci posesji. Przed domem zaprojektowano polan臋 i ogr贸d siedliskowy daj膮cy otwarcie i poczucie swobody. Nie brak w nim tak偶e element贸w u偶ytkowych (boisko, zagroda dla ps贸w) czy dekoracyjnych (wielkie g艂azy i ro艣liny egzotyczne). Na cz臋艣ci ogrodu pozostawiono ustabilizowane fragmenty naturalnego lasu i zastosowano w uzupe艂nieniu ro艣liny, kt贸rych wygl膮d b臋dzie swoistym kalendarzem dla mieszka艅c贸w domu. G臋ste, mieszane 偶ywop艂oty otaczaj膮ce dzia艂k臋 zapewni膮 w przysz艂o艣ci intymno艣膰 mieszka艅com. W ogrodzie przysz艂o艣ci zachowano r贸wnowag臋 pomi臋dzy nowoczesno艣ci膮, ekosystemem naturalnym dzia艂ki i krajobrazem otaczaj膮cym.
Podstawowe dane:
powierzchnia dzia艂ki: 1717 m2

powierzchnia zabudowy: 433 m2

powierzchnia ca艂kowita: 353 m2

powierzchnia podjazd贸w i chodnik贸w: 102 m2

powierzchnia zieleni: 1127 m2

powierzchnia u偶ytkowa: 315 m2

powierzchnia u偶ytkowa z wiat膮 i lamusem: 379 m2

kubatura: oko艂o 1350 m3

Autorzy projektu:
Architektura - "JEMS Architekci" arch. Maciej Mi艂ob臋dzki arch. Piotr Migdalski. Projekt konstrukcji - "KiP Konstruktorzy" dr in偶. Piotr Pachowski. Projekt instalacji sanitarnych - "MIKS" mgr in偶. Maciej Janowicz. Projekt wykonawczy instalacji sanitarnych - "IGLO" Janusz 呕urawik. Projekt instalacji elektrycznych - "PCE Electric" mgr in偶. Edward Boru艅. Projekt ogrodu i dachu zielonego - "RS Architektura" mgr in偶. arch. Dorota Rudawa. Projekt wykonawczy dachu zielonego - "HADART" Magdalena Bo偶ek.
DomprzyszlosciWarszawa.jpg 34KB JPEG image, 455 x 362 pixels
Style: A A A
Dzia硑 witryny: